Vizija novog mandata
Temeljna misija nove gradske uprave je ubrzano riješiti društvene troškove prošlosti koji su produbljeni tranzicijskim prilikama i političkim deficitom vodstva u brzom integriranju grada u europske razvojne okvire.
Zbog toga grad Zagreb mora povećati operativni kapacitet i proširiti razvojni obzor u najkraćem mogućem roku. Kako bi se ovi ciljevi postigli ključno je ostvariti sinergiju između svih glavnih dionika gradskog razvoja a to su: građani, gradska uprava, država i Sveučilište u Zagrebu.
Funkcionalna sinergija svih navedenih dionika gradskog razvoja vidjet će se odmah kroz nultu toleranciju na vandaliziranje privatnih i javnih objekata grafitima i momentalnim otvaranjem Markovog trga za javnost.
Istovremeno Zagreb i Sveučilište u Zagrebu moraju usvojiti jedinstvene standarde održavanja svojih objekata radi koordinacije podjele odgovornosti za uredan izgled grada.
Grad Zagreb mora također odmah povezati raspored i vremenski tijek postpotresne konstrukcijske obnove financirane iz europskih fondova s planom obnova fasada sufinanciranim iz gradskih i državnih sredstava te momentalno organizirati učinkoviti odvoz otpada i komunalnu uslugu redovitog pranja ulica u centru grada.
Kroz bolje organiziranje prometa nužno je riješiti nastale prometne gužve i nadoknaditi manjak parkirnih mjesta u brojnim gradskim četvrtima kako bi se oslobodio prostor za pješake na pločnicima i za bicikliste na kolnicima. Rješenja za prometni kolaps u gradu izvest će se u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu kroz aktivno javno-javno partnerstvo.
Budućnost prometnog rasterećenja grada sastoji se u tome da svi koji gravitiraju gradu imaju mogućnost doći do ruba grada učinkovitom željeznicom, ostaviti auto na rubu grada na Park & Ride parkiralištu i presjesti na tramvaj, vlak ili autobus za nastavak puta prema centru. Promet mora biti organiziran na način da je takav sustav građanima privlačan i prihvatljiv, što znači da je jeftiniji, brži i efikasniji od kretanja gradom u vlastitom automobilu.
Gomilanje otpada na povijesnom Jakuševcu predstavlja akutni javno-zdravstveni problem, stoga je obaveza buduće gradske vlasti otvoriti javnu raspravu o svim potencijalnim modelima njegovog saniranja, uključujući i energanu u kojoj se otpad spaljuje i pretvara u toplinsku energiju.
Sporazum grada i države usmjerenim na integriranje grada na prostoru Gredelja te planiranje i početak radova na novom javnom gradskom koridoru ispod zemlje na potezu koji danas presijecaju tračnice Hrvatskih željeznica temeljna je razvojna misija novog četverogodišnjeg mandata. Fazni pristup takvom projektu omogućit će nesmetano optimiziranja javnog prometa i inkrementalni razvoj grada što će doprinijeti rastu blagostanja i implementiranju razvojne vizije grada u njenoj punini.